طراحی-داخلی
دکوراسیون-داخلی

دکوراسیون داخلی

علاقه انسان به زیبائی و آرایش محل زندگی‌اش امری جدید نیست ونیز این احتمال وجود دارد که نقاشی‌های دوران غارنشینی، سوای مسئله اطلاع‌ رسانی، نقش تزئینی نیز داشته‌اند.

هنر طراحی دکوراسیون داخلی از زمان مصریان باستان دیده شده است و تا امروز با توجه به پیچیدگی ها و پیشرفت های صنعت به اوج شگفتی های خودش رسیده است .


دکوراسیون داخلی  که به عنوان یک حرفه و  صنعت در دنیا شناخته شده، بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمانها به منظور انجام فعالیتهای روزمره است  و براساس معنی در لغت نامه آکسفورد، دکوراسیون داخلی عبارت است از : هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه .

طراحی دکوراسیون داخلی فقط  برای زیبا جلوه دادن محیطی نیست زیرا می تواند بر اخلاق و رفتار افراد آن محیط تاثیر بگذارد . استفاده از طرح های رنگی نشاط بخش ، ایده های متفکرانه در نور و فضا می تواند حس تفاوت و احساس آرامش ایجاد کند .

طراحی دکوراسیون داخلی  فقط  محدود به منازل و ساختمان های مسکونی نمیشود ، بلکه می تواند در مدارس و بیمارستان ها، محیط های کاری و تجاری بسیار مثمر ثمر واقع شود.بطور کلی طراحی دکوراسیون داخلی میتواند در همه جا مورد استفاده قرار بگیرد و باعث افزایش ارزش یک ملک شود.

برای پیاده سازی دکوراسیون داخلی باید مواردی مانند:

عملکرد:

 این که فضایی که میخواهیم استفاده کنیم برای چه منظوری استفاده میشود.مثل : طاق خواب، نشیمن، اطاق بچه، آشپزخانه، سالن ورزش، فروشگاه یا اداره.


افراد :
نیازهای یک خانواده پر جمعیت با احتیاجات فردی مجرد یکسان نیست. خصوصیات روانی افراد خانواده و زمانی را که با هم یا جدا از هم در منزل صرف میکنند نیز از عواملی مهم در ارایش خانه بشمار میرود.


آسایش:
در نظر گرفتن آسایش ساکنان خانه بیش از زیبائی در دکوراسیون واجد اهمیت است. محل کار یا  زندگی یا استراحت چنانچه شرایط راحتی فراهم نکند دارای فضای کسالت بار شده و افراد را از خود گریزان میکند.


ویژگیها:
منظره اطاق، میزان نور طبیعی و خصوصیات معماری ساختمان عواملی هستند که قبل از شروع تزئین باید مدنظر گرفته شود.


نقشه:
انجام کار چه در ساختمانی نو و چه تغییر دکور یک ساختمان کهنه باشد باید با در نظر گرفتن شکل فضا و پیاده کردن نقشه آن صورت گیرد. کشیدن نقشه یکی از ضروری ترین اقدامات است.


نور:
نقشه مناطقی که از آنجا نور طبیعی به داخل تابیده میشود و نواحی تاریک، تعداد چراغهای سقفی و آباژور با تعیین محل دقیق آنها لازم است .
سطوح:

سطوح اصلی اتاق شامل سقف و کف ودیوار ها است؛ پرده‌ها روکش مبل و صندلی، سطح درها و پنجره ها نیز سطوح کوچکتر را تشکیل می دهند. رنگ، نقش، بافت در بزرگ یا کوچک جلوه دادن اتاق موثر است

نکات مهم در دکوراسیون داخلی  :

 

برای ساختن محیطی آرام و دلنشین باید به نکات دکوراسیون داخلی  که در زیر به تعدادی از آنها می پردازیم توجه شود.

تجسم در دکوراسیون داخلی:

برای طراحی دکوراسیون داخلی شما ابتدا باید تجسم کنید که دوست دارید فضای داخلی چگونه باشد و وسایل شما به چه طریقی باید چیده شود.

وسایل مهم در دکوراسیون داخلی :

قبل از هر چیزی در دکوراسیون داخلی به قسمت ها یا وسایل اصلی بپردازید زیرا بعد از در نظر گرفتن اصلی ها در طراحی دکوراسیون داخلی وسایل فرعی به راحتی جایگزین می شوند.

سبک دکوراسیون داخلی :

روش و سبک دکوراسیون داخلی ای که انتخاب می کنید در هماهنگی دکوراسیون داخلی و لوازم موثر می باشد.

انتخاب رنگ ها در دکوراسیون داخلی:

در طراحی دکوراسیون داخلی باید به رنگ تمامی قسمت ها توجه نمود.رنگ در دکوراسیون داخلی یکی از اجزای مهم می باشد که بر فضا و افراد تاثیر زیادی دارد.رنگ دیوار ها در بزرگتر نشان دادن خانه در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار موثر می باشند.مانند رنگ روشن دیوارها که موجب بزرگ تر نشان دادن خانه می شود.رنگ دیوارها باید جوری باشد که با لوازم هماهنگ باشد.

کفپوش در دکوراسیون داخلی:

در طراحی دکوراسیون داخلی برای کف پوش ها می توان از پارکت و سرامیک و ... استفاده کرد که در استفاده از آنها باید به رنگ آنها نیز توجه کرد که در صورت سفید بودن آن یک دست بودن فضا را ایجاد می کند و رنگ های تیره نیز فضا را کوچکتر نشان می دهد.

مبلمان در دکوراسیون داخلی:

انتخاب رنگ و نحوه قرار گیری مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار موثر می باشد.البته مبل ه در طراحی دکوراسیون داخلی می تواند با توجه به سلیقه افراد انتخاب شود مبل ها باید نزدیک به دیوار چیده شوند و فضای بیشتری در فضا خالی بماند.

پرده در دکوراسیون داخلی:

رنگ پرده ها نیز در دکوراسیون داخلی بسیار موثر می باشد و بهتر است که روشن باشد.علاوه بر رنگ نوع پرده در دکوراسیون داخلی بسیار موثر می باشد باید پرده ای انتخاب شود که نور به خوبی به فضای داخل ساختمان برسد که پرده های پارچه ای گزینه مناسبی می باشند.

وسایل اضافی در دکوراسیون داخلی:

وجود داشتن وسایل اضافی در طراحی دکوراسیون داخلی اصلا مناسب نمی باشد و توصیه در به کار نبردن وسایل بلا استفاده در  دکوراسیون داخلی می شود.

نورپردازی در دکوراسیون داخلی:

یکی از اصول طراحی دکوراسیون داخلی نور پردازی آن می باشد که به فضا جلوه خاص می دهند.به کار بردن نور یک نواخت در طراحی دکوراسیون داخلی فضا را زنده می کند.نور پردازی در طراحی دکوراسیون داخلی باید در تمامی ناحیه های ساختمان انجام شود برای مثال نور پردازی در جاهای مختلف آشپزخانه  و.. بسیار مورد نیاز می باشد.

طبیعت در دکوراسیون داخلی:

در طراحی دکوراسیون داخلی فضا های داخلی ساختمان از گل های آپارتمانی و گلدان های کوچک  استفاده کنید تا به فضای داخلی ساختمان زیبایی ببخشید.
آذران پلاستیک با داشتن انواع مختلف سقف کاذب در سراسر ایران با نمایندگی های منحصر به فرد در خدمت عزیزان می باشد.