دیوارپوش


همانطور که گفته شد دیوار پوش ها یکی از المان های مهم زیبایی در دکوراسیون داخلی می باشند و در زیبایی منزلتان بسیار تاثیرگذار می باشند.دیوارپوش ها هم برای فضای داخلی ساختمان مورد استفاده می گیرند و هم در فضای خارجی ساختمان که بنا به کاربرد آن نوع و جنس آن انتخاب می شود.

بنابراین دیوار پوش ها به دو دسته  دیوار پوش داخلی و دیوارپوش خارجی تقسیم می شوند:

دیوارپوش خارجی :

همانطور که گفته شد دیوار پوش های خارجی با توجه به نوع استفاده آن باید از مقاومت بالایی در مقابل اثرات جوی مانند بارش باران و نور خورشد برخوردار باشد.

جنس دیوار پوش های خارجی :

 •  سیمان
 •  سنگ
 •  گچ
 •  شیشه
 •  آجر
 •  ورق های کامپوزیت

دیوار پوش داخلی :

این دیوارپوش ها مقاومت بالایی احتیاج ندارند و سلیقه در آن بیشتر تاثیر دارد.بنابراین تنوع در این نوع دیوار پوش ها زیاد می باشد و رقابت زیادی بین تولید کنندگان دیوارپوش ها به وجود آورده است.

و دیوار پوش های داخلی از لحاظ جنس به انواع زیر تقسیم می شوند :

 •  ديوارپوش هاي سنگی
 •  ديوار پوش هاي چوبي
 •   ديوارپوش هاي پی وی سی
 •   دیوار پوش هاي سلولزي

ديوار پوش هاي سنگی :

این دیوارپوش ها از سنگ های مصنوعی تشکیل می شوند  که این سنگ ها با توجه به  تنوع بالا مخاطبان زیادی دارند و نصب این نوع دیوار پوش بسیار آسان می باشد .

ديوار پوش هاي چوبي :

این دیوارپوش ها از قدیمی ترین دیوار پوش ها می باشند و با داشتن طرح و نقش خاص آرامش و امنیت خاصی به فضای داخلی ساختمان می بخشند.این نوع دیوار پوش ها عایق خوبی برای دما می باشند و نصب آن آسان می باشد.

ديوار پوش هاي پی وی سی :

این نوع دیوارپوش دارای ویژگی های خوب زیادی می باشد و جایگزین بسیاری از مواد ساختمانی مانند خاک و چوب و بتن شده است.و دارای ویژگی های زیر می باشد :

 •   این ديوار پوش سبک می باشد.
 •  نصب این دیوارپوش آسان می باشد و بر روی همه سطح ها نصب می شود.
 •  این ديوارپوش در مقابل سرما و گرما عایق خوبی می باشد و همچنین در مقابل رطوبت مقاومت خوبی دارد.
 •  این ديوارپوش دارای تنوع زیادی در طرح و رنگ می باشد.
 •  این دیوارپوش در مقابل ضربه مقاوم می باشد.

دیوارپوش هاي سلولزي :

این دیوار پوش با نام های تجاری مختلف در بازار موجود می باشد و دارای طرح های گوناگونی می باشد.

دیوارپوش و تمدن

از همان زمانی که انسان به ساخت خانه  اقدام کرد به فکر این امر افتاد که به چه شکلی  محیط زندگی خویش را  و به ویژه دیوارها را تزیین کند که در نهایت این تلاش و این موضوع منجر به ساخت دیوارپوش های گوناگون شد.

دیوارپوش ها را در حقیقت بایستی به دو دسته کلی نیز تقسیم بندی کرد که عبارت است از دیوارپوشهای داخلی و دیوارپوشهای خارجی  که حال به اختصار توضیحی از هر یک از آنها را برای شما می آوریم.

دیوارپوش خارجی:

دیوارپوشهای خارجی از لحاظ استحکام بسیار مقاوم میباشند و نیز چنانچه که با عوامل طبیعی همچون در معرض نور خورشید قرار گیرند و نیز بارندگی و... استقامت بالایی را از خود نیز نشان میدهند . دیوار پوشهای خارجی عبارتند از آجر،  شیشه و ورق های کامپوزیت و سایر موارد دیگر. در خصوص دیوارپوشهای خارجی بایستی جنبه زیبایی آن را هم لحاظ نمود و مد نظر قرار داد تا در صورت استفاده از این نوع دیوار پوشها بتوانیم طرحهای متنوع و زیبایی را کسب نماییم.

دیوار پوش داخلی:

حال به توضیح دیوارپوشهای داخلی نیز میپردازیم چرا که عامل فرساینده در این نوع از دیوارپوشها کم بوده و نیز سلیقه های بیشتری در خصوص دیوارپوشهای داخلی وجود دارد به همین علت کاربرد این دیوارپوشها بیشتر از دیوارپوشهای خارجی میباشد. به  همین دلیل رقابتی جدی بین تولید کنندگان در خصوص این دیوارپوشها ایجاد شده است که به همین جهت مواد گوناگون و جدیدی در این زمینه تولید و به کار گرفته شده اند.

رنگ :

این متریال ها نیز از گذشته نیز موجود بوده اند و نیز میتوان گفت که تقریباً مکمل گچ بوده اند. از مشخصات و ویژگی های رنگ به مواردی چون سهولت در اجرا ،  و نیز هزینه مناسب ،  و تنوع بسیار ،استقامت  در برابر رطوبت و گرد و غبار و... اشاره کرد ولیکن رنگ دارای نواقص و نقطه ضعف هایی همچون  عایق نبودن نسبت به  صوت و دما و نیز عدم مقاومت در برابر ضربه می باشد. رنگ ها را  به  طور کلی به دو دسته پلاستیک و روغنی نیز طبقه بندی مینماییم

دیوار پوش های چوبی :

نوعی از دیوار پوشها وجود دارند که دیوار پوشهای چوبی نامیده میشوند چرا که در آنها چوب بکار گرفته میشود.بکارگرفتن چوب در دیوارپوشها دارای قدمتی به اندازه کلبه های چوبی را دارا میباشد. چوب ها رنگ و روح تازه ای را به فضا بخشیده و نیز سبب ایجاد حس ارامش و دلگرمی میباشند.

ولیکن در حال حاضر به دلیل گران بودن هزینه ها و نیز محافظت کردن از طبیعت چوبهای مصنوعی همچون MDF , HDF و... و نیز  دیوار پوش های P.V.C با روکش های طبیعی یا مصنوعی نیز کاربرد بالایی را دارا میباشند. دیوارپوش های P.V.C نیز عایق صوت و دما بوده و در برابر ضربه استحکام داشته  و نیز به سهولت و بدون نیاز به زیرسازی اساسی قابلیت نصب و اجرا را دارا میباشد

دیوارپوش های سلولزی: دیوارپوشهای سلولزی با عناوین تجاری متعدد و گوناگونی در بازار موجود میباشند و میتوان گفت که در اکثر فضاها از آنها نیز استفاده می شود.متریال دیوارپوشهای سلولزی متشکل از الیاف مصنوعی – سلولز – رزین های ساختمانی و پیگمنت های مقاوم است. از قابلیت های بارز  آن می توان پوشانندگی سریع و کامل ، متنوع بودن  و عایق و صوت حرارت و ... نام برد.

آذران پلاستیک با داشتن انواع مختلف سقف کاذب در سراسر ایران با نمایندگی های منحصر به فرد در خدمت عزیزان می باشد.